Prejavili Vaše deti záujem o nosení kontaktných šošoviek? Nie ste si istí, či sú šošovky pre deti vhodné a nemôžu nejakým spôsobom ohroziť vývoj zraku dieťaťa? Prečítajte si viac o kontaktných šošovkách pre deti.

 

deti kontaktne sosovkyOd akého veku môžu deti nosiť kontaktné šošovky?

Rovnako ako u dospelých, aj u detí má nosenia kontaktných šošoviek svoje špecifiká. Pretože sa detské oči stále vyvíjajú, rozhodne sa odporúča konzultovať nosenie kontaktných šošoviek u detí so špecialistom. Rodičia detí, ktoré potrebujú korekciu zraku a rady by nosili kontaktné šošovky, majú pravdepodobne celý rad otázok. Na prvom mieste je určite zaujímajú, či sú pre deti bezpečné a od akého veku je deti môžu nosiť.

Okrem špecifických prípadov, keď sú šošovky predpísané veľmi malým deťom s komplikovanejšími očnými chybami zo zdravotného dôvodu, nemožno jednoznačne stanoviť minimálnu hranicu veku dieťaťa. Fyzicky môžu oči dieťaťa tolerovať kontaktné šošovky už od veľmi mladého veku. Rozhodujúcim faktorom, či súhlasiť s prianím dieťaťa šošovky nosiť, je však skôr to, či majú rodičia dôveru vo zrelosť a schopnosť dieťaťa kontaktné šošovky aplikovať, vynímať a zodpovedne sa o ne starať. Zanedbanie povinností súvisiacich s nosením šošoviek by mohlo mať veľmi vážne následky, a preto je dôležité zvážiť, či je dieťa na ich nosenie pripravené. Staršie deti sú väčšinou vysoko motivované pozitívnymi stránkami nosenia šošoviek. Z toho dôvodu sa zvyčajne dobre prispôsobí požiadavkám, ktoré na nich nosenie kontaktných šošoviek kladie.

Ak by ste predsa len chceli vedieť konkrétne vek, špecializované prieskumy uvádzajú, že dieťa je schopné sa o kontaktné šošovky samostatne starať zhruba vo veku od 8 rokov.

 

Starostlivosť o kontaktné šošovky a súvisiace povinnosti detí

Deťom predškolského a mladšieho školského veku väčšinou musí s nasadzovaním a vyberaním kontaktných šošoviek pomáhať rodičia. Aj tí by teda mali byť odborníkom oboznámení s tým, ako s šošovkami zaobchádzať a správne sa o ne starať. Jednotlivé návyky by rodičia mali postupne vštepovať aj samotným deťom.

Prvým krokom je dôsledná hygiena pred aplikáciou šošoviek do očí. Nasleduje opatrné nasadenie kontaktných šošoviek tak, aby dieťa nepociťoval žiadne rezanie v oku či videlo rozmazane. V priebehu nosenia šošoviek môže dôjsť k neočakávanému posunutiu či dokonca vypadnutiu šošovky. Pre takýto prípad je dôležité, aby si deti zapamätali, že opäť musí dbať predovšetkým na hygienu. Snaha šošovku v oku posunúť alebo ju zachytiť a priamo vrátiť späť do oka môže viesť k zaneseniu nečistôt. Ak dieťa nemá možnosť si umyť ruky, je často bezpečnejšie šošovku zahodiť, než si nehygienickým opätovným nasadením spôsobiť nejakú infekciu. Pri vyberaní šošoviek je potom treba dodržiavať rovnaké zásady čistoty ako pri ich nasadzovaní. Ak dieťa používa kontaktné šošovky na opakované použitie, šošovky je potrebné po vybratí z očí mechanicky očistiť a vložiť do špeciálneho puzdra s dezinfekčným roztokom.

Kvôli možným ťažkostiam pri nasadzovaní a vyberaní šošoviek a vzhľadom k vyššej pravdepodobnosti občasného zanedbania hygieny, sú pre deti ideálne skôr jednodňové kontaktné šošovky ako šošovky určené na opakované použitie.

 

Prečo deťom umožniť nosenia kontaktných šošoviek?

Ako bolo spomenuté na začiatku, oko dieťaťa sa v nízkom veku ešte stále vyvíja. Z tohto dôvodu odborníci dávajú prednosť okuliarom, ktoré zaistia dostatočný prístup kyslíka, nutného pre správny vývoj očí. Pretože sú ale deti v školskom veku často aktívni a venujú sa rôznym športom, kontaktné šošovky ponúkajú alternatívu k menej vyhovujúcom dioptrickým okuliarom. Niektoré deti sa tiež za nosenie okuliarov môžu hanbiť. Kontaktné šošovky môžu pomôcť zlepšiť ich psychiku a dodať deťom potrebné sebavedomie medzi rovesníkmi.

 

Aj v okamihu, keď sa už porucha krátkozrakosti prejavila u Vašich detí a zaujímate sa o jej korekciu pomocou kontaktných šošoviek, je nesmierne dôležité aj naďalej dbať na starostlivosť a ochranu detských očí, aby sa ich stav naďalej výrazne nezhoršoval. V dôsledku súčasného životného štýlu, kedy deti často trávia veľké množstvo času pred obrazovkami počítačov, tabletov či mobilných telefónov, postihuje svet epidémie krátkozrakosti.


Prečítajte si tiež:

KONTAKT

Adresa:
Kontakto.cz Internetový Obchod, spol. s r.o. Hlavní třída 43/34
737 01 Český Těšín

Telefon: 00420 558 712 283
Telefonický kontakt je možný v pracovné dni: po - pa od 7:30-16:00
E-mail:

O NÁS

Internetový obchod Kontakto.sk ponúka široký sortiment kontaktných šošoviek za najnižšie ceny na trhu. A nielen to, vďaka celej rade zľavových akcií, vernostným zľavám a zľavám za odporúčanie nášho eshopu priateľom môžete ušetriť pri nákupe kontaktných šošoviek a príslušenstva k nim ešte viac.