Kontaktné šošovky pomáhajú denne prekonať chyby zraku miliónom ľudí na celom svete. Na zlepšenie videnia boli tiež pôvodne vyvinuté. S pokrokom času a nezadržateľným rozvojom technológií sa však o ich využití začalo uvažovať aj v iných smeroch. Niektorá zaujímavá využitia kontaktných šošoviek sú známa a rozšírená, iná naopak veľmi kuriózna a takmer ako niečo zo sci-fi filmu. Pozrime sa spoločne na niekoľko zaujímavostí z oblasti kontaktných šošoviek.

 

Farebné a dizajnové kontaktné šošovky

Jedným z najrozšírenejších typov kontaktných šošoviek, ktoré nemusia nutne slúžiť ku korekcii zraku sú farebné kontaktné šošovky. Bežnejšie z nich menia farbu dúhovky napríklad z hnedej na modrú alebo zo zelenej na hnedú. Tieto zmeny vyzerajú prirodzene a často nie je poznať, že používateľ má v oku farebnú šošovku. Extrémnejšie efekty prinášaní šošovky s najrôznejšími dizajnmi. Pri ich vložení môžu Vaše oči vyzerať napríklad ako oči hada, môžu byť krvavo červené alebo dokonca biele, takže to vyzerá, ako by ste vôbec nemali dúhovku. Designov je nepreberné množstvo. Najrôznejšie farebné šošovky sú obľúbené napríklad v období Halloweenu alebo sa používajú v hororoch a iných filmoch na dosiahnutie rôznych efektov očí.

Pozrite sa na galériu výstredných kontaktných šošoviek.

 

sosovky monitorujuce hladinu cukruChytré kontaktné šošovky

Poprední svetoví výrobcovia v oblasti záznamovej techniky pracujú tvrdo na vývoji inteligentných šošoviek, ktoré by dokázali zaznamenávať fotografie a videá z každodenného života presne tak, ako ich nositeľ vidí vlastným zrakom. Lídrom vo vývoji je Sony, ktoré si už nechalo patentovať šošovky, ktoré by zachytávali videozáznam priamo vložené v oku. Chytré šošovky by rozoznali vzorca žmurkanie ich nositeľa a dokázali by tak rozlíšiť, či ide o bežné žmurkanie alebo o signál pre spustenie alebo zastavenie nahrávania. Šošovky sú stále ešte vo fáze vývoja, ale ich uvedenie je len otázkou času.

Než by sa technológia chytrých kontaktných šošoviek stala bežne dostupnou, museli by odborníci ešte vyriešiť otázku porušovania osobných práv. Nositeľ chytrých kontaktných šošoviek by totiž mohol nahrávať čokoľvek, bez toho aby o tom ľudia v jeho okolí vedeli. A to by sa nie každému muselo páčiť.

 

Bionické šošovky

Existuje niekoľko spôsobov, ako dlhodobo napraviť nedokonalé videnie. Medzi najobľúbenejšie patria laserové operácie LASIK. Ani tie však nie sú bez rizika a zárukou perfektného zraku po zvyšok života.

Tým, ktorí dúfajú v možnosť trvalej nápravy zraku, však svitla nádej. V roku 2015 predstavil kanadský oftalmológ technológiu zvanú Ocumetrics. Jedná sa o bionickou šošovku, ktorá je do oka aplikovaná bezbolestne počas osem minút trvajúce procedúry. Špecialista vloží zloženú, na mieru vyrobenú šošovku do oka cez veľmi malý rez pomocou striekačky naplnené fyziologickým roztokom. Šošovka sa potom sama v oku rozprestrie v priebehu niekoľkých sekúnd. Človek po zákroku získa dokonca až trikrát lepšie ako 20/20 videnie.

Bionické šošovky musia ešte prejsť klinickými testami pred tým, než budú môcť byť uvedené na trh. Ak všetko dobre dopadne, môže ich uvedenie znamenať revolúciu v oblasti korekcie chýb zraku.

 

Terapeutické kontaktné šošovky

Terapeutické alebo tzv. obväzové šošovky chráni oči a pomáhajú pri hojení chorého oka. Môžu byť nositeľom presné dávky liekov, ktoré majú oko vyliečiť, alebo slúžia aj ako tlakový obväz pre úľavu od bolesti. Šošovka zvyčajne pokrýva celú rohovku, tým ju tak chráni a zachováva vlhkosť oka. Pacienti ju väčšinou dobre znášajú a môžu tak jej prostredníctvom účinne liečiť choré oko.

 

Šošovky monitorujúce hladinu cukru u diabetikov

Ďalším typom kontaktných šošoviek budúcnosti by mohli byť šošovky monitorujúce hladinu cukru. Vedecké štúdie pracujú na tejto možnosti, ktoré by umožňovala diabetikom sledovať hladinu cukru v krvi bez nutnosti neustálych odberov kvapiek krvi z prsta.

Navrhované šošovky by obsahovali senzory citlivé na cukor, ktoré by hladinu cukru sledovali neustále, čím by pomohli k jej optimálnejší regulácii a tým tak znížili zdravotné riziká spojené s cukrovkou.

Pri vývoji týchto špeciálnych šošoviek použili vedci technológiu pôvodne vyvinutú pre elektronické produkty ako sú inteligentné telefóny, tablety či ploché obrazovky za účelom úspory energie a zlepšenie citlivosti dotykových obrazoviek. Konkrétne sa jedná o použití priehľadných plátkov tranzistorov vyrobených z materiálu zvaného Indium Gálium Zinc Oxide (IGZO) pri výrobe kontaktných šošoviek. Tranzistory boli potiahnuté enzýmom, ktorý rozkladá cukor. Na šošovkách dochádza k chemickej reakcii, kedy enzým pri pôsobení glukózy rozrušuje cukor. Tranzistory potom meria reakciu zmenami elektrických prúdov, ktoré pretekajú šošovkami. Dáta sú následne prenášané pomocou Bluetooth alebo Wi-Fi do aplikácií chytrých telefonov alebo iných zariadení.

Tento typ bio-senzitívnych kontaktných šošoviek by mohol okrem cukrovky monitorovať aj ďalšie choroby ako je rakovina, AIDS, choroby obličiek a pečene a podobne. Momentálne sú šošovky stále vo fáze vývoja a musí ešte prejsť radom klinických testov.

 

Ako vidíte, dioptrické kontaktné šošovky nie sú jediným typom kontaktných šošoviek. Okrem vyššie zmienených progresívnych šošoviek existujú aj ďalšie možné využitie ako napríklad šošovky slúžiaci ako prevencia zrastov po poleptanie oka, kontaktné šošovky pre malé deti po operácii vrodeného šedého zákalu a rad ďalších. S nezadržateľným pokrokom môžeme len odhadovať, pro aké účely budú kontaktné šošovky slúžiť v blízkej či ďalekej budúcnosti.


Prečítajte si tiež:

KONTAKT

Adresa:
Kontakto.cz Internetový Obchod, spol. s r.o. Hlavní třída 43/34
737 01 Český Těšín

Telefon: 00420 558 712 283
Telefonický kontakt je možný v pracovné dni: po - pa od 7:30-16:00
E-mail:

O NÁS

Internetový obchod Kontakto.sk ponúka široký sortiment kontaktných šošoviek za najnižšie ceny na trhu. A nielen to, vďaka celej rade zľavových akcií, vernostným zľavám a zľavám za odporúčanie nášho eshopu priateľom môžete ušetriť pri nákupe kontaktných šošoviek a príslušenstva k nim ešte viac.