Perfektný zrak berú mnohí za samozrejmosť. Bezproblémové videnie na blízko i na diaľku uľahčuje každodenné aktivity, bez toho aby sme si to uvedomovali. Na druhej strane chyby zraku so sebou nesú istá obmedzenia, ktorým sa postihnutá osoba musí prispôsobiť. Refrakčné vady sa vo väčšine prípadov korigujú dioptrickými okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami.

kontaktne sosovky pre zenyAk sa zameriame na ženy, mnohé z nich nosenia okuliarov nepovažujú za veľmi estetické či praktické. Ako alternatívu preto volí kontaktné šošovky. Tie so sebou však nesú isté riziká, najmä v súvislosti s používaním kozmetiky a make-upu. Aplikácia krémov a make-upu v oblasti očí môže spôsobovať podráždenie či môže dochádzať k poškodeniu kontaktných šošoviek do tej miery, že je nutné ich vymeniť. Akú starostlivosť by teda ženy, nosiaci kontaktné šošovky, mali venovať svojim očiam?

 

Na čo dbať pri používaní make-upu

Dôkladné umytie a osušenie rúk pred aplikáciou kontaktných šošoviek dúfajme netreba zmieňovať. Dôležité však môže byť upozornenie, že by sa kontaktné šošovky mali aplikovať ako prvé, pred použitím akéhokoľvek krému či make-upu.

Tiež sa odporúča nepoužívať v oblasti očí krémy a očné tiene na olejovej báze. Oleje môžu prestúpiť tenkú pokožku, podráždiť oči a zároveň zakaliť kontaktné šošovky. Tiene na vodnej báze sú vhodnejšou alternatívou. Pri aplikácii púdrových tieňov majte oko vždy kompletne zatvorené, aby sa jemný prášok nedostal dovnútra.

Vhodné nie je ani nanášanie očných liniek či tieňov v tesnej blízkosti okraja očného viečka. V tejto oblasti sa nachádzajú žľazy, ktoré zaisťujú hydratáciu očí. Ak sa žľazy upchajú, hrozí rýchlejšie vysychanie očného povrchu. Ako mnohé nositeľky šošoviek iste potvrdí, pocit suchých očí je veľmi nepríjemný. Make-up môže tiež znečistiť kontaktné šošovky.

Špirála patrí medzi hlavné súčasti skrášľovacích pomôcok žien. Treba dbať na to, aby sa na riasach netvorili chumáčiky, ktoré sa môžu uvoľniť, vniknúť do oka a zachytiť sa pod kontaktnou šošovkou. Následne môže dôjsť k infekcii, v dôsledku ktorej bude nutné nosenie šošoviek na niekoľko dní oželieť. Pravidelná obmena riasenky (aspoň raz za tri mesiace) a ostatného očného make-upu zabraňuje prípadnému šíreniu baktérií, ktoré sa môžu dostať do puzdier.

Precízne, avšak k očiam šetrné odstránenie make-upu na konci dňa prispieva k pomalšiemu starnutiu očného okolia. Opatrné vybratí kontaktných šošoviek by malo predchádzať odstráneniu make-upu. Opäť zdôrazňujeme dôkladnú hygienu ako úplne prvý krok.

 

Ženám, ktoré rady používajú výrazný očný make-up, sa odporúča zvoliť denné kontaktné šošovky. Na šošovkách, určených na opakované použitie, sa aj pri maximálnej starostlivosti môžu zachytávať drobné čiastočky make-upu. Tie sa potom pri vložení šošovky nasledujúci deň dostávajú do oka a môžu zapríčiniť podráždenie. Čerstvé jednodňové kontaktné šošovky so sebou toto riziko nenesú. Ak predsa len uprednostňujete šošovky pre dlhodobejšie použitie, je nutné ich zakaždým dôkladne mechanicky očistiť. Nevyhnutné je tiež vždy kompletne vymeniť roztok v puzdre.

 

Kontaktné šošovky umožňujú ich nositeľkám zachovanie prirodzeného vzhľadu. Používanie make-upu sa s nosením šošoviek nevylučuje. Treba však pamätať na dodržiavanie určitých zásad, ktoré sme sa pokúsili zachytiť v tomto článku. O správnom používaní kontaktných šošoviek a make-upu sa môžete poradiť ako sa špecialistom na očné vady, tak by Vám mala byť schopná poskytnúť rady tiež skúsená kozmetička.


Prečítajte si tiež:

KONTAKT

Adresa:
Kontakto.cz Internetový Obchod, spol. s r.o. Hlavní třída 43/34
737 01 Český Těšín

Telefon: 00420 558 712 283
Telefonický kontakt je možný v pracovné dni: po - pa od 7:30-16:00
E-mail:

O NÁS

Internetový obchod Kontakto.sk ponúka široký sortiment kontaktných šošoviek za najnižšie ceny na trhu. A nielen to, vďaka celej rade zľavových akcií, vernostným zľavám a zľavám za odporúčanie nášho eshopu priateľom môžete ušetriť pri nákupe kontaktných šošoviek a príslušenstva k nim ešte viac.