Kontaktné šošovky, ako optická pomôcka korekcie zraku, majú svoju dobu použiteľnosti. Očný špecialista rozhodne na základe vyšetrenia a konzultácie s pacientom, ktorý typ šošoviek je najvhodnejší pre potreby danej osoby. Vybraný typ určuje, po akú dobu môžu byť šošovky používané. Najčastejšie sa jedná o jednodňové, dvojtýždňové či mesačné kontaktné šošovky. Existujú však aj štvrťročné, polročné či špeciálne ročné šošovky.
Ak užívateľovi záleží na dlhodobom zachovaní zdravých očí, mal by bezpodmienečne dodržiavať termíny výmeny podľa pokynov ošetrujúceho lekára a inštrukcií na baleniu. Aj keď predĺženie obdobia použitia, hoci len o pár dní, môže byť lákavé, nesie so sebou riziko zhoršeného pohodlie a tiež nahromadenie bielkovín, obsiahnutých v očných tekutinách. Nadmiera proteínov vedie k tomu, že si imunitný systém myslí, že sa v oku nachádza cudzie teleso. Následkom je podráždenie, opuch alebo dokonca infekcia, ktorú je nutné liečiť. Aj napriek tej najlepšej starostlivosti sa na šošovke môže hromadiť tiež prach a peľ z okolitého prostredia. Tieto faktory, spolu s postupnou stratou optimálnych vlastností materiálov šošoviek, zapríčiňujú zhoršovanie ostrosti videnia.
Dodržiavanie dĺžky životnosti každej novo otvorenej sady patrí k hlavným zásadám nosenie kontaktných šošoviek. Bohužiaľ rad pacientov toto pravidlo porušuje, čím vystavuje svoje oči námahe, zvýšenému vysušovaniu alebo aj vážnejším zdravotným rizikám.
Okrem dátumu v kalendári môžu na potrebu vymeniť šošovky za nový pár upozorniť aj niektoré ďalšie signály.
Zahmlené šošovky
Zdá sa vám, že vaša vízia nie je tak ostrá, ako ste zvyknutý? Pokúste sa najprv šošovky vybrať, opláchnuť je roztokom na šošovky a opäť nasadiť. Ak ani potom nevidíte jasne, môže to znamenať, že sa v šošovkách usadili a nahromadili bielkoviny či baktérie, a je čas na ich výmenu.
Podráždenie či pocit nepohodlia
Čisté, čerstvé šošovky pôsobí v očiach prirodzene, že je takmer nevnímate. Akýkoľvek pocit nepohodlia alebo podráždenia značí, že niečo nie je v poriadku. Odporúčame vykonať dôkladnú kontrolu šošoviek, či nedošlo k ich poškriabaniu, natrhnutiu, ohnutiu či inému poškodeniu. Pokiaľ objavíte prasklinu, trhlinu či deformácii tvaru, je nutné šošovky vymeniť. Inak môže dôjsť k ľahšiemu vniknutiu a usadeniu baktérií, vedúce k nepríjemným následkom.
Diskomfort alebo podráždenie môže byť zapríčinené tiež miniatúrnou nečistotou, ktorá vnikla pod šošovku. Tú jednoducho odstránite opláchnutím šošovky roztokom. Sadu v tomto prípade meniť nemusíte.
Nenechávajte obstaranie nového páru kontaktných šošoviek na poslednú chvíľu a radšej majte vždy v zálohe náhradnú sadu. Vyvarujete sa tak nutnosti narýchlo kupovať nové šošovky v deň vypršania životnosti, prípadne situácie, kedy zostanete bez šošoviek v dôsledku náhleho poškodenia.
Pravidelná, dôkladná starostlivosť o šošovky s režimom opakovaného použitia napomôže udržaniu optimálnych vlastností šošoviek až do dosiahnutia termínu výmeny. Investované úsilie do riadnej údržby sa rozhodne oplatí.